Ученици от пети, шести и седми клас днес имаха особен урок по родолюбие. Подготвени от преподавателките по история Десислава Иванова и Даниела Панайотова, те решаваха задачи с исторически привкус – Априлското въстание, което преди 150 години е показало на света, че българите са готови за своята независимост и че плащат с кръвта, живота и имота си своята свобода.
Учениците бяха разделени на 2 отбора с представители на трите класа, които за определено време екипно трябваше да потърсят отговорите на различни въпроси. Петокласниците разсъждаваха върху документ – „Кървавото писмо“, шести клас трябваше да посочат на карта революционните окръзи, техните водачи и главните въстанически центрове. Седми клас разгледа пътя на Ботевата чета от румънския бряг до голготата на Околчица.
Подготовката и представянето дадоха основание да се заключи, че са допуснати само малки неточности и двата отбора имат равен резултат, удовлетворени от това, което са научили и показали.
Интересна изненада за всички бе присъствието на участници от дружество „Традиция“, облечени като хайдути, въстаници и черкези. Те обясниха всеки детайл и специфика в облеклото от онова героично време. Приятелите от „Традиция“ бяха донесли и оръжия от 19.век, което увлекателно бе представено от Владимир Брязов. Всички научиха повече и за въстанието в Северна България, в района на Батошево, Кръвеник и Ново село.
Историята оживя пред очите на малки и големи – не като сухи дати и събития, а като разказ за смелост, саможертва и любов към родината.
Урокът състезание не беше просто учебно занимание, а преживяване – среща с историята, която оставя следа в сърцето и напомня, че свободата има своята висока цена и своите герои.







СУ " Св. Климент Охридски" – гр. Ловеч